English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)
ecu logo
isbank new
gsb eng
tsf logo_en
 22221725 1603576289665862_7259407141325564986_n
Antalya’da Üçüncü Tur Sona Erdi
r 20171010_ecc_antalya_R3_3042 Aryan Tari Ding Liren VALERENGA SJAKKLUBB
Bugün Avrupa Kulüpler Kupası hem genel hem kadınlar kategorilerinde birçok elit oyuncunun birbirine karşı oynadığı son derece zorlu maçlara sahne oldu. Bazen elit oyuncuların birbirine karşı oynaması sıkıcı oyunlara yol açsa da bugün kesinlikle öyle bir durum yaşandığını söylemek mümkün değil. Bilgisayar çağında satrancın fazla kuru ve sıkıcı hale geldiğini düşünenler varsa bugün Antalya’da oynanan oyunlar sanırım onların biraz olsun fikrini değiştirmesine yardımcı olabilir.

Bugün zirvedeki takımların maçlarına ve elbette ülkemiz adına katılan kulüplerin neler yaptığına isterseniz kısaca bir göz atalım.

Open

Günün en önemli maçı elbette AVE Novy Bor vs. Globus eşleşmesiydi. Özellikle de Kramnik ve Grischuk’un ilk defa oynuyor olması açısından bugünün ayrı bir önemi vardı. Ancak Wojtaszek ve Navara karşısında sakin beraberlikler yapan yıldızları diğer oyuncular gölgede bıraktı!
Önce en heyecanlısıyla başlayalım. Ian Nepomniachtchi bugün yaratıcı günlerinden birindeydi ve az kalsın Globus’un kaptanı ve menajerine kalp krizi geçirtecekti! Taş feda eden Nepomniachtchi’nin yeterli kompansasyona sahip olup olmadığı şüpheliydi:

Nepomniachtchi-Bartel


Nepomniachtchi-Bartel

Nepomniachtchi şimdi 17.Af4 oynadı ve Bartel buna fazla temkinli 17…Fg7? Ile cevap verdi. Siyah şahın e1’e kadar gittiği karşılıklı hatalarla dolu çılgın bir oyunun ardından oyun berabere sonuçlandı.  Korkusuz 17…Fxd5 18. Axd5 Vd8! 19. Kad1 Fd6! varyantı sonrası beyaz kompansasyonunu ispatlamak durumunda kalırdı.

Heyecan bununla da bitmedi. Şahriyar Mamedyarov çok hırslı bir şekilde oynadı ancak Harikrishna hata yapmayınca bu oyunsonunu oynamak zorunda kaldı:

Mamedyarov-Harikrishna 

Mamedyarov-Harikrishna


Beyaz 38. Şh2 oynadıktan sonra yukarıdaki konuma ulaşıldı. Final berabereye çok yakın olsa da 38…Ke4 yerine 38…Kb3 ve sonrasında 39…Şf4 daha tehlikeli görünüyordu ve beyaza daha fazla hata şansı tanıyordu. Yine de Azeri satranççıdan güzel bir hisar ve Globus adına önemli bir yarım puan!

Globus adına günü kurtaran isim eski aday Sergey Karyakin oldu. Maçtaki tek galibiyeti Markus Ragger’e karşı alan Rus satranççı harika bir pozisyonel oyuna imza attı ve Karpov veya Anderson’un en iyi oyunlarıyla boy ölçüşebilecek bir performansa imza attı.

Mednyi Vsadnik-Legacy Square Capital maçı çok zorlu geçti. Malakhov ve Matlakov’un takımları adına elde ettikleri karşılıklı galibiyetler ile Rus derbisi 2-2 sona erdi ve böylece her iki favori takım da puanları paylaştı.


Odlar Yurdu Obiettivo Risarcimento Padova karşısında kıl payı kazanarak 6 puana yükseldi. Rauf Mamedov ve Abasov kazanarak 3,5-2,5 skoruyla son masadaki mağlubiyete ragmen Azeri takımına galibiyeti getiren isimler oldular.

Dördüncü tura tam puanla giren iki takım daha var: B Gambit Asseco (Makedonya) ve bugün Karaman Belediyesi’ni 5-1 yenen LSG Leiden (Hollanda). Henüz en iyi kulüplerle oynamayan her iki takımı önümüzdeki tur zorlu sınavlar bekliyor: Globus ve Odlar Yurdu.
Dün şok bir mağlubiyet alan iki numaralı seribaşı Alkaloid bugün 6-0 kazandı ve iddiasını sürdürüyor.

Karaman Belediyesi’nin dışında kalan takımlarımıza bakarsak; Genç Akademisyenler Eğitim Kültür ve Araştırma Kulübü bugün son derece normal olarak güçlü Csm Baia Mare karşısında 5-1’lik bir mağlubiyet aldı.

Günün en güzel sonucu ise Beşiktaş’tan geldi. Her ne kadar zayıf bir kulüp olsa da Yunanistan’dan katılan Chania Chess Academy karşısında kayıpsız geçmek önemliydi ve takımımız da 6-0’lık skorla en iyi şekilde turu noktaladı. 4 puanla şu an en iyi takımımız olan Beşiktaş yarın İtalyan Obiettivo Risarcimento Padova ile oynayacak.
Kadınlar
Her ne kadar her iki takım da puan kaybı yaşayıp sıralamada zirveden uzaklaşsa da bütün gözler yine turnuvayı ilk sıralarda bitirmesi beklenen ilk iki seribaşının mücadelesi, Batum Satranç Kulübü Nona-Ugra Satranç Kulübü maçındaydı.

Maç aslında Gürcüler için endişe verici bir şekilde başladı zira Marina Nechaeva, Khotenashvili’ye kusursuz bir oyun oynuyor ve kazanması bir zaman meselesi olarak görünüyordu. Nitekim Nechaeva kazanmayı başardı ancak diğer masalarda eşit giden oyunlarda Dzagnidze ve Batsiashvili rakiplerinin üstesinden gelmesini bilince maç bir anda Batum Satranç Kulübü’ne döndü. 2,5-1,5’luk bu önemli kazanç Gürcülerin şampiyonluk mücadelesi için son derece önemliydi ve böylece favoriler iddiasını devam ettirmeyi başardı.

Üçüncü turun sonunda tam puanla kalan tek takım Bossa Nova. Odlar Yurdu adına Fataliyeva’nın güzel galibiyeti Azeriler’e yetmedi. Mamedyarova’nın açılıştaki korkunç oyunu ve Mammadova’nın iyi bir konumdan kaybetmesi Belarus kulübüne galibiyeti getirdi.

Takımlarımıza gelirsek Anatolia bugün Mulhouse Philidor karşısında net bir skolar ikinci galibiyetini aldı: 3,5-0,5. Bakalım bu tur Odlar Yurdu karşısında takımımız ne yapacak?

Marmara Beer-Sheva Satranç Kulübü’nü 3-1 yenerek güzel bir skora imza attı ve 4 puanlı bir başka takımımız. Onların rakibiyse en zorlusu: Batum Satranç Kulübü Nona.

Son olarak iki takımımızın eşleşmesi Aegean-Mediterranean maçında Aegean takımı 4-0 galip geldi. Aegean’ın rakibi Mulhouse Philidor, Mediterranean ise Beer Sheva Satranç Kulübü ile mücadele verecek.

Dördüncü tur Çarşamba saat 15.00’da başlayacak. GM Heberla & IM Arduman ve ekibe yeni katılan WGM Keti Tsatsalashvili’nin yorumlarıyla maçları takip etmeyi unutmayın!
 
Haber: FM Tarik Selbes /  Fotoğraflar: David Llada
 
r 20171010_ecc_antalya_R3_2984 Alexander Grischuk GLOBUS
Alexander Grischuk
 

r 20171010_ecc_antalya_R3_3014 Vladimir Kramnik GLOBUSVladimir Kramnik


 
r 20171010_ecc_antalya_R3_3017 Anna Zhukova Zeinab Mamedjarova BOSSA NOVA - ODLAR YURDU
Anna Zhukova - Zeinab Mamedjarova

 
r 20171010_ecc_antalya_R3_3042 Aryan Tari Ding Liren VALERENGA SJAKKLUBB
Aryan Tari - Ding Liren
 

r 20171010_ecc_antalya_R3_3046 Ekaterina Atalik ANATOLIA
Ekaterina Atalık
 

r 20171010_ecc_antalya_R3_3066 Sergey Karjakin GLOBUS
Sergey Karjakin
 
Turkish Chess Federation © 2017