English (United Kingdom)Turkish (Turkiye)
ecu logo
isbank new
gsb eng
tsf logo_en

  Excel Kaydet
European Club Cup 2017
Open Section
 
Organizers : European Chess Union and Turkish Chess Federation
Tournament Director : IO Ozgur Solakoglu (6300510)
Chief Arbiter : IA Tugan Unal (6325351)
Arbiter : Aykut Ilker Mete (6342450), Poul Jacobsen (1439014), Alexander Raetsky (4103203)
Town : Antalya - Turkey
Date : 2017/10/08 To 2017/10/14
 
Team Composition
 
1 Sibir-Sirius Rtg-Ø:2781
 
Bo. Name IRtg FED
1 GM Kramnik Vladimir 2803 RUS
2 GM Mamedyarov Shakhriyar 2797 AZE
3 GM Grischuk Alexander 2788 RUS
4 GM Karjakin Sergey 2780 RUS
5 GM Giri Anish 2777 NED
6 GM Nepomniachtchi Ian 2741 RUS
GM Korobov Anton 2652 UKR
GM Khismatullin Denis 2628 RUS
         
         
2 Alkaloid Rtg-Ø:2728
         
Bo. Name IRtg FED
1 GM Ding Liren 2771 CHN
2 GM Yu Yangyi 2750 CHN
3 GM Eljanov Pavel 2734 UKR
4 GM Jakovenko Dmitry 2710 RUS
5 GM Andreikin Dmitry 2708 RUS
6 GM Kryvoruchko Yuriy 2692 UKR
IM Pancevski Filip 2489 MKD
GM Nedev Trajko 2479 MKD
         
         
3 AVE Nový Bor Rtg-Ø:2698
         
Bo. Name IRtg FED
1 GM Harikrishna P. 2741 IND
2 GM Wojtaszek Radoslaw 2739 POL
3 GM Navara David 2720 CZE
4 GM Sasikiran Krishnan 2676 IND
5 GM Ragger Markus 2659 AUT
6 GM Laznicka Viktor 2654 CZE
GM Bartel Mateusz 2613 POL
         
         
4 Legacy Square Capital Rtg-Ø:2663
         
Bo. Name IRtg FED
1 GM Najer Evgeniy 2694 RUS
2 GM Inarkiev Ernesto 2694 RUS
3 GM Malakhov Vladimir 2691 RUS
4 GM Grachev Boris 2654 RUS
5 GM Zvjaginsev Vadim 2643 RUS
6 GM Popov Ivan 2599 RUS
GM Zlochevskij Alexander 2489 RUS
         
         
5 Beer Sheva Chess Club Rtg-Ø:2572
         
Bo. Name IRtg FED
1 GM Efimenko Zahar 2636 UKR
2 GM Roiz Michael 2604 ISR
3 GM Postny Evgeny 2569 ISR
4 GM Huzman Alexander 2549 ISR
5 GM Mikhalevski Victor 2547 ISR
6 GM Greenfeld Alon 2528 ISR
WIM David Glaz Ilana 2180 ISR
         
         
6 Nice Alekhine Rtg-Ø:2551
         
Bo. Name IRtg FED
1 GM Stevic Hrvoje 2616 CRO
2 GM Lagarde Maxime 2598 FRA
3 GM Wagner Dennis 2564 GER
4 GM Demuth Adrien 2538 FRA
5 GM Palac Mladen 2535 CRO
6 GM Sulava Nenad 2452 CRO
         
         
7 Obiettivo Risarcimento Padova Rtg-Ø:2545
         
Bo. Name IRtg FED
1 GM Vocaturo Daniele 2603 ITA
2 GM David Alberto 2576 ITA
3 GM Brunello Sabino 2555 ITA
4 GM Dvirnyy Danyyil 2542 ITA
5 GM Mogranzini Roberto 2501 ITA
6 IM Valsecchi Alessio 2491 ITA
         
         
8 Šk Dunajská Streda Rtg-Ø:2448
         
Bo. Name IRtg FED
1 IM Nemeth Miklos 2489 HUN
2 IM Bokros Albert 2485 HUN
3 GM Czebe Attila 2465 HUN
4 IM Petenyi Tamas 2449 SVK
5 GM Varga Zoltan 2448 HUN
6 IM Csonka Attila Istvan 2349 HUN
         
         
9 LSG Leiden Rtg-Ø:2414
         
Bo. Name IRtg FED
1 IM Sprenger Jan Michael Dr. 2514 GER
2 IM Pijpers Arthur 2462 NED
3 IM Van Haastert Edwin 2446 NED
4 IM Schoppen Casper 2437 NED
5 IM Wiersma Eelke 2342 NED
6 FM Roobol Martin 2284 NED
         
         
10 Riga Technical University Rtg-Ø:2376
         
Bo. Name IRtg FED
1 GM Kveinys Aloyzas 2537 LTU
2 GM Kantans Toms 2524 LAT
3 WGM Rogule Laura 2325 LAT
4 WIM Kantane Anna 2299 POL
5 FM Reimanis Ritvars 2294 LAT
6 FM Lavendelis Egons 2274 LAT
         
         
11 Oslo Schakselskap Rtg-Ø:2360
         
Bo. Name IRtg FED
1 GM Hammer Jon Ludvig 2632 NOR
2 GM Johannessen Leif Erlend 2496 NOR
3 IM Mihajlov Sebastian 2399 NOR
4 FM Persson Mats 2292 SWE
5 FM Al-Tarbosh Ward 2270 SYR
6 Osttveit Martin 2073 NOR
Tangelder Yonne 1832 NOR
         
         
12 Beşiktaş Jimnastik Kulübü Rtg-Ø:2338
         
Bo. Name IRtg FED
1 GM Sanal Vahap 2542 TUR
2 WGM Ozturk Kubra 2364 TUR
3 IM Atakisi Umut 2361 TUR
4 CM Burcu Cagatay 2283 TUR
5 FM Apaydin Fethi 2262 TUR
6 Sahin Ozgun 2214 TUR
Bayyurt Izge 1822 TUR
Koca Cisem 1467 TUR
         
         
13 LSK ''MAKABI'' Rtg-Ø:2310
         
Bo. Name IRtg FED
1 GM Zagorskis Darius 2443 LTU
2 IM Kazakovskiy Valeriy 2420 BLR
3 Germanavicius Sarunas 2326 LTU
4 Burstein Roman 2322 LTU
5 Baliasnyj Timur 2218 LTU
6 Olkhovskiy Alexander 2133 RUS
FM Rositsan Boris 2087 LTU
Dubrovin Daniel 1877 LTU
         
         
14 Skakklubben Nordkalotten Rtg-Ø:2301
         
Bo. Name IRtg FED
1 GM Brynell Stellan 2415 SWE
2 FM Sylvan Jacob 2363 DEN
3 FM Hove Esben Kjems 2337 DEN
4 FM Kristensen Kaare Hove 2331 DEN
5 FM Jakobsen Peter 2182 DEN
6 Ejsing Esben 2180 DEN
Noer Martin Stampe 1907 DEN
         
         
15 Fjölnir Chess Club Rtg-Ø:2301
         
Bo. Name IRtg FED
1 GM Steingrimsson Hedinn 2576 ISL
2 FM Johannesson Oliver 2272 ISL
3 FM Bjornsson Sigurbjorn 2277 ISL
4 FM Kjartansson David 2386 ISL
5 Hardarson Jon Trausti 2146 ISL
6 Halldorsson Jon Arni 2147 ISL
FM Bjornsson Tomas 2130 ISL
         
         
16 Augusta Perusia Rtg-Ø:2293
         
Bo. Name IRtg FED
1 IM Lodici Lorenzo 2404 ITA
2 IM Bertagnolli Alexander 2372 ITA
3 FM Paltrinieri Nicholas 2300 ITA
4 FM Seresin Francesco 2260 ITA
5 FM Barp Alberto 2215 ITA
6 Marsili Riccardo 2208 ITA
Rago Riccardo 2089 ITA
Bertolini Ettore 1773 ITA
         
         
17 Etelä-Vantaan Shakki Rtg-Ø:2289
         
Bo. Name IRtg FED
1 IM Sepp Olav 2434 EST
2 Ronka Erik 2298 FIN
3 FM Kokkila Tero 2293 FIN
4 FM Koskinen Henri 2256 FIN
5 FM Salo Heikki 2239 FIN
6 FM Alava Mikko 2212 FIN
Vihinen Teemu 2170 FIN
Laakso Harri 2150 FIN
         
         
18 Vålerenga Sjakklubb Rtg-Ø:2279
         
Bo. Name IRtg FED
1 GM Tari Aryan 2588 NOR
2 IM Christiansen Johan-Sebastian 2457 NOR
3 FM Kvisvik Brede 2296 NOR
4 Vea Odin Blikra 2211 NOR
5 Bryn Askild 2060 NOR
6 Danielsen Magnus 2060 NOR
Danielsen Dag 1826 NOR
         
         
19 3CS Rtg-Ø:2277
         
Bo. Name IRtg FED
1 IM Quillan Gary 2347 ENG
2 FM Ashton Adam G 2347 ENG
3 FM Abbas Daniel 2329 ENG
4 FM Longson Alexander 2317 ENG
5 CM Walton Alan J 2207 ENG
6 WFM Longson Sarah N 2116 ENG
         
         
20 White Rose Rtg-Ø:2249
         
Bo. Name IRtg FED
1 GM Wells Peter K 2440 ENG
2 IM Van De Griendt Jan Willem 2359 NED
3 FM Gantner Matthias 2324 SUI
4 Townsend M Paul 2189 ENG
5 Barrett Stephen J 2101 ENG
6 O'driscoll Kieran 2081 IRL
         
         
21 Club Gambit Bonnevoie Rtg-Ø:2216
         
Bo. Name IRtg FED
1 GM Tratar Marko 2465 SLO
2 Bjarnason Oskar 2236 ISL
3 FM Bednarich Jan 2221 ITA
4 Stanic Zoran 2164 CRO
5 FM Upton Timothy J 2160 SCO
6 Visintin Roberto 2047 ITA
Vijups Dans 1678 LAT
Virbalis Rytis   LUX
         
         
22 Hasan Pristina Rtg-Ø:2214
         
Bo. Name IRtg FED
1 FM Saraci Nderim 2393 KOS
2 FM Makolli Perparim 2333 KOS
3 FM Fejzullahu Afrim 2272 KOS
4 Zymberi Astrit 2161 KOS
5 Asllani Ibrahim 2072 KOS
6 Hajra Driton 2051 KOS
Misini Burhanudin 1960 KOS
Berisha Besnik   KOS
         
         
23 Genç Akademisyenler Eğitim Kültür ve Araştırma Kulübü Rtg-Ø:2164
         
Bo. Name IRtg FED
1 GM Mamedov Nidjat 2596 AZE
2 IM Asadli Vugar 2448 AZE
3 Yazici Ugur Doga 2213 TUR
4 Oksuz Akin 2150 TUR
5 Basgonul Bekir Serkan 1878 TUR
6 Yuksel Mahmut 1701 TUR
Yuksel Ibrahim 1551 TUR
Yuksel Ibrahim   TUR
         
         
24 Dardania Chess Club Rtg-Ø:2152
         
Bo. Name IRtg FED
1 Budima Armend 2226 KOS
2 Salihu Sami 2187 KOS
3 FM Hamiti Gani 2153 KOS
4 Uruci Endrit 2123 KOS
5 FM Jashari Ardian 2116 KOS
6 Ajvazi Ramadan 2109 KOS
Mahmuti Ajet 1981 KOS
Krasniqi Avni 1821 KOS
         
         
25 Gonzaga Rtg-Ø:2151
         
Bo. Name IRtg FED
1 FM Jessel Stephen 2334 IRL
2 CM Ouakhir Pierre Mehdi 2312 MAR
3 Delaney Killian 2196 IRL
4 Jackson Carl 2149 IRL
5 Mcmorrow John 1989 IRL
6 Mercier Pierre-Adelin 1925 FRA
         
         
26 Adare Chess Club Rtg-Ø:2086
         
Bo. Name IRtg FED
1 Valeanu Eduard-Andrei 2423 ROU
2 IM Costachi Mihnea 2418 ROU
3 Fox Anthony 1991 IRL
4 Heinrich Jan 1988 SVK
5 Thee Bernd 1907 IRL
6 Egan Colm 1786 IRL
Mirza Gabriel 1721 IRL
         
         
27 Viking Chess Club Rtg-Ø:2084
         
Bo. Name IRtg FED
1 IM Thorfinnsson Bjorn 2398 ISL
2 FM Thorarinsson Pall A. 2273 ISL
3 Millward Kevin P 2049 ENG
4 Palsson Halldor 2019 ISL
5 Runarsson Gunnar 1957 ISL
6 Ingason Sigurdur 1809 ISL
         
         
28 Karaman Belediyesi Spor Kulübü Rtg-Ø:2058
         
Bo. Name IRtg FED
1 IM Sadikhov Ulvi 2487 AZE
2 Ererdem Gani Eren 2136 TUR
3 Taskaya Muhammed 1980 TUR
4 Kocak Can 1971 TUR
5 Nalbant Tuna Onat 1912 TUR
6 Kocyigit Buse Naz 1863 TUR
Aluc Bulut Evrim 1785 TUR
Eroglu Celik   TUR
         
         
29 Chania Chess Academy Rtg-Ø:2044
         
Bo. Name IRtg FED
1 Naoum Spyridon 2295 GRE
2 Liodakis Konstantinos-Spyros 2183 GRE
3 Tsarouhas Konstantinos 2126 GRE
4 Kalaitzoglou Panayotis 2068 GRE
5 Georgakopoulos Nikolaos K. 2013 GRE
6 Petraki Argiro 1576 GRE
         
         
30 Benildus Chess Club Rtg-Ø:2013
         
Bo. Name IRtg FED
1 O'connell Gerard 2150 IRL
2 Mchugh Kevin 2084 IRL
3 Manojlovic Mihailo 1982 IRL
4 Vogel Constantin 1963 GER
5 Manojlovic Zdravko 1953 SRB
6 Ruane Ciaran 1946 IRL
Lokasto Mariusz 1857 IRL
Burke Kevin A. 1778 IRL
         
         
31 Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Rtg-Ø:1423
         
Bo. Name IRtg FED
1 Oguz Huseyin 1765 TUR
2 Aslan Lina 1535 TUR
3 Rencuzogullari Aleyna Sarit 1411 TUR
4 Civi Anil 1385 TUR
5 Bereketoglu Yagmur 1333 TUR
6 Cirdi Dalya 1109 TUR
Altinok Egemen   TUR
Atar Sila   TUR
         
         
32 Baia Mare Rtg-Ø:1000
         
Bo. Name IRtg FED
         
         
33 Gambit Asseco See Rtg-Ø:1000
         
Bo. Name IRtg FED
.
Turkish Chess Federation © 2017